okey oyna

Ciğerlerimiz Yandı

       Ormanlarımız Ciğerlerimiz

 

Ormanlarımız Ciğerlerimiz yandı içinde bulunduğumuz durumu bundan iyi açıklayacak bir söz bulamıyorum . Orman yangınları yaktı bizide . Yandı yanmayada  devam ediyor maalesef . ” Ciğerlerimiz Yandı ”  .

Ancak tüm gayreti ile çalışan ayağındaki çorapla üstündeki elbiseyle günlerce yangın yerinde yatan kalkan kahramanları anmadan bu yazıya devam edemeyiz .

Yaklaşık 5 gündür tüm TÜRKİYE yanıyor . Bu da bizim ciğerlerimizi yakıyor hem dumanımız tütüyor hem göz yaşlarımız akıyor.

Bulunduğum Adana Bölgesinde yaklaşık benim şahit olduğum 11 -12 yangın çıktı . Bunlardan halen söndürelemeyen yada soğutma çalışmaları devam eden 5 yangın var .

Atasözü vardır ” ATEŞ DÜŞTÜĞÜ YERİ YAKAR ” bu yagınlarda gördümki içinde vijdan olan herkesi yaktı üzüntüye boğdu .

Bir felaket zede teyzemiz dün röpartajda nerede kalıyorsunuz sözüne ” bizim evimiz yandı 2 gündür ayaktayız başkalarına yardım ediyoruz ” diyor . Halk akın akın su yemek hayvan yemi taşıyarak bölgedeki çaresizliğe çare olmaya çalışıyor.

Tüm vicdan sahipleri insan hayvan ayırdımı yapmadan koşarak yardım ediyor. Bu davranışlar artık ateşin düştüğü yeri değil tüm vijdan sahibi yürekleri yaktığı görülüyor.

Milli Doğa Politikası

Arkadaşlar bu doğal yollardan yada sabotajla nasıl olursa olsun bizim artık bundan sonra daha büyük bir görevimiz var .

Bunları nacizane kendi aklımca sıralandıracak olursam ;

1 . Eğitim ; Çocuklarımıza doğa sevgisini aşılayıp nasıl korunur kısmında profesyonel eğitimler vermek . Piknite yada yolculuk esnasında etrafa attığımız o çöpler sadece doğayı değil evlatlarımıza ve geleceğimizde zarar veriyor . Çocuklarımız bizi taklit ederek büyürler lütfen kötü örnek olmayalım.

2 .  Önlemler ; bu gibi durumlar yıllardır aynı mevsimde cereyan ediyor . Genlede de poyraz çıktığında sabotajcılar ve doğa devreye giriyor . Bu mevsimde ormanlara giriş yasağı orman koruma memurlarının aktif bir şekilde saha da olması . İha lar ile daha etkin takip , Orman aralarında ki yangının yayılımını durduracak açılan alanların yıllık ağaç ve otlardan arındırılması .

Daha çok tehçisat ve daha eğitimli teknik personel temini de bu savaşta en büyük yardımcımız olacaktır .

3 . Sivil Toplum , eğitim kurumları , devlet kademeleri , özel sektör tarafından desteklenecek fidanlama ve doğayı temizlemeye yönelik teşvik .

4 . Yanan yerlerin toprak bütünlüğünün sağlanması hatta daha açık bir deyişle kimseye peşkeş çekilmeden ormanlar oluşrulmalıdır.

5 . Dikilecek ağacın doğa bilimciler ve mühendisler tarafından dikkkatlice seçilerek ağaçlandırılması şartı getirilmesi .

6 . Evcil hayvanların kontrollü bir şekilde ormanı kullanmasına izin verilmesi . Bu bence önemli bir konu neden mi ?

Oramnlar kırsal kesimlerde ve oraya 7/24 sahip çıkacak olanlar çifçilerimiz ve hayvan besleyen otlatan çobanlarımız.

Sonuçta ; Biz onlara sahiplik duygusunu ne kadar iyi aşılarsak onarda o kadar iyi sahip çıkarlar .

Bunun Yanısıra Keçiler Koyunlar ormanda otlarsa kendilerine yol açarlar . Ağaçların alt dallarını yiyerek küçük kıvılcımlarda ağaç dallarına erişimi bir nevi engeller . Demek ki o hayvanları sadece zararlı olarak görmemeliyiz .

7 . Yabani Hayvanların tekrar o bölgeye uygun bir şekilde üretilip uyumu sağlanana kadar o bölgenin ava yasak koruma altına alınmasıdır.

Yabani Hayvanlar

Orman yangınları yaktı zavallı hayvanları bu da doğal dengeyiz bozdu . Unutulmamalı ki sadece ağaçlar değil yaşamın mihenk taşlarından hayvanlarımız da yandılar. Empati yapalım mı ?

Biz çığlık atıyor bir şekilde sesimizi duyuruyoruz ama onların bu şansı yok !

Bize yardım eli daha çabuk ulaşıyor ama onlara daha zor yardım ulaşıyor.

Hayvan hakları derneklerinin de bu çalışmalarada ayrıca  katılmalarını isterdim ki ; STK lara ve insanlara örnek , öncü olsunlar .

Evcil yada sokak hayvanları kadar vahşi hayvanlarında yaşamaya yardıma ihtiyacı var.

Üstelik Bu cümleyi de yazarken kendimin Bir avcı olduğunu belirtmekte isterim.

Yabani hayvanların daha sıkı korunması avcı derneklerine bu konuda görev yüklenmelidir . Her ne kadar avcı da olsak bizde doğa severiz oysa bizi hayvan düşmanı gibi görmeye çalışan dernekler bizim kadar acı çekmemişlerdir. Orman yangınları hepimizi etkiliyor ve üzüyor ayrımcılık yapmak doğru değil.

Burdan Devlet büyüklerinin duymasını temenni ederiz.

Bu kadar acı verici bir durumda aklıma gelenler bunlar ama daha iyi fikirleri olan arkadaşlarımın  yorum yapmasınıda bekliyorum.

Tekrardan Ciğelerimiz yanıyor cümlesini RABBİM tekrar kurdurmasın inşallah .

Kolay okey ailesi olarak tüm içten dileklerimizle geçmiş olsun dileklerimizi tüm dünya ya iletiyoruz .

 

 

 


Yazar: admin

Görüntüleme: 1073 defa

Kategori: Genel, Okey Oyna

Yayınlanma Tarihi: 31 Temmuz 2021

Cevap bırakın