okey oyna

Samsun Okey

 SAMSUN 

Samsun okey i nerede oynar a geçmeden önce size bu güzel ilimizden bahsedelim.

Türkiye’nin, Karadeniz bölgesinin Orta Karadeniz bölümünde yer alar. Toprakları 37° 08’ ve 34° 30’ doğu boylamları ile 40° 05’ ve 41° 45’ kuzey enlemleri arasındadır .

Doğudan Ordu; güneyden Tokat, Amasya ve Çorum; batıdan Sinop illeriyle çevrilidir. İlin kuzeyinde ise Karadeniz yer alır. İlimizin trafik plaka numarası 55’tir.

İsminin kökeni ;

Samsun’un ilk ismi Amisos olup şehir İyonyalılar  tarafından kurulmuştur. Ancak, bundan önce Gaskarlar tarafından da burada bir yerleşim yeri kurulduğu (MÖ 3500) bilinmektedir.

Samsunun eski adının , şehrin eski isimlerinden olan Enete, Simisso, Sinusso ve Peiraeurs’dan hangisi olduğu bilinememiştir.

Selçuklular bu şehri feth edince mevcut yerin hemen yanına yeni bir yerleşim yeri daha kurmuşlar ve buraya “Samsun” ismini vermişlerdir.

Samsun ismi, Selçuklu Türklerinin verdiği özel bir isimdir. Eski adı Amisos  ile ne kelime olarak ve ne de mana olarak herhangi bir ilgisi yoktur. Türkler şehir merkezine Samsun, İl sınırları ile çevrili bölgeye ise Canik  demişlerdir.

Samsun, Türkiye Cumhuriyeti’nin Karadeniz Bölgesi’nin Orta Karadeniz Bölümü’ne dahil büyükşehir statüsünde bir il.

Samsun, Orta Karadeniz Bölümü’nde Yeşilırmak ve Kızılırmak deltalarının arasında kalan verimli bölgede yer almaktadır.

Kuzeyinde Karadeniz, doğusunda Çarşamba, batısında Ondokuzmayıs ve Bafra, güneyinde ise Kavak ilçeleri ile çevrilidir.

kara deniz bölgesi yedi cağrafi bölgemizden biridir. Dağlarımız ; kop , rize , kaçkar , girasun , çimen , mescit , canik , yalnızçam , küre , ılgaz d, köroğlu , bolu , akçakoca dağlarıdır.

Birazda okeyden bahsederkende eleştrirelimde ;

Bu kadar harika olan samsun  malesefki içinde vurdum duymaz insanlarin barındığı bir yer haline gelmistir. Aynı zamanda iş imkani , ev imkani olmayan bir memleket haline dönmüştür.

Herseyi icinde barindiran bu muhtesem sehirde yasamak cok zor ve gecinmek cok zor bir hal almisdir ama bu kadar kotülüklere olumsuzluklara karsi kafami dağittiğim tüm dertlerimi unuttuğum kolayokey.com evim olmuştur. Bir samsun a sığamadım ama bir siteyi kendime ev yaptim orada tüm dertlerimden arınıyor ve eğlencenin gerçek dostlukların olduğunu bilmek bana huzur veriyor kolayokey.com benim vazgecilmez bir parcamdir.

Samsun Okey i kolay okeyde oynar.

Unutulmaması gereken kısa dipnot ;

Samsun Gazi Mustafa Kemal in Milli Mücadeye Başladığı Yerdir

 


Yazar: admin

Görüntüleme: 1097 defa

Cevap bırakın